Sp1

Zapalmy światło wolności

We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła  się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec […] będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić. Ronald Reagan

Ponad 30 lat temu cały kraj znieruchomiał na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego. W codzienność Polaków brutalnie wkroczyła historia: czołgi na ulicach, godzina milicyjna, internowania, krwawe pacyfikacje strajków. W kolejną rocznicę 13 grudnia przypominamy gest prezydenta USA Ronalda Reagana, który w bożonarodzeniowym orędziu 1981 roku zaapelował do Amerykanów o symboliczne wyrażenie jedności z ofiarami komunistycznego reżimu w Polsce. Świece zapalane w milionach amerykańskich domów były znakiem protestu przeciw dławieniu wolności i praw człowieka. Tej zimy również Papież Jana Paweł II postawił symboliczną świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

13 grudnia o 19:30 postawmy w oknach naszych domów Światło Wolności lub zapalmy je wirtualnie za wszystkich tych, którzy cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego. Pokażmy nasze przywiązanie do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu  i warunków politycznych.

Weź udział w konkursie na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję „Zapal Światło Wolności”. Szczegóły na facebook.com/edu.ipn. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Wirtualne Światło Wolności: www.ipn.gov.plSkip to content