Sp1

Zajęcia w bibliotece – O Żydach i Żydówkach

26 września klasa 6 d wzięła udział w bardzo ciekawych zajęciach dotyczących kultury żydowskiej. Lekcję przeprowadziły zaprzyjaźnione z nami panie bibliotekarki z MBP (filia). Poznaliśmy trochę mitów i faktów dotyczących Żydów. Dowiedzieliśmy się, że naród żydowski bardzo długo nie miał swojego kraju, że ma kilka narodowych języków: hebrajski, jidysz, ladino, amharski i gez. Usłyszeliśmy kilka ciekawostek na temat tradycji; żydowski Nowy Rok (Święto Trąbek) obchodzony jest we wrześniu lub październiku), szabat rozpoczyna się w piątek o zachodzie słońca a siedmioramienny świecznik nazywamy menorą. Posłuchaliśmy również żydowskiej muzyki i próbowaliśmy zapisać swoje imię po hebrajsku. Panie bibliotekarki opowiedziały nam o różnych sławnych ludziach pochodzenia żydowskiego i ich dokonaniach. Po spotkaniu wiemy również, jak przygotować smaczną żydowską przekąskę – babę ghanous. Każdy z nas otrzymał książeczkę, a w niej różne zadania do wykonania, linki do filmów, przepisy kulinarne itp.  Zajęcia były naprawdę bardzo ciekawe.

Zapraszamy do galerii zdjęć:)Skip to content