Sp1

Z wizytą w Operze na Zamku w Szczecinie

3 grudnia 2017 r. 25. uczniów z klasy 7 b wraz z opiekunami udało się do Opery na Zamku w Szczecinie, żeby obejrzeć balet w 2 aktach pt. ,,Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

,,Dziadek do orzechów” to baśniowa opowieść E.T.A Hoffmana łącząca świat ludzi i lalek ożywających w magiczną wigilijną noc. Autor libretta Karol Urbański zabrał nas w niezwykłą podróż – do świata marzeń, magii i czarów. Klara – jedna z głównych bohaterek zasypia zmęczona wrażeniami wigilijnego wieczoru. W jej śnie ożywają lalka i rycerzyk, a dziadek do orzechów osiąga niewyobrażane rozmiary, pojawia się Król Myszy i jego świta, rozpoczyna się bitwa… Klara rusza na pomoc zabawkom. Kiedy się budzi jest chora, radca Drosselmeyer wyjaśnia dziewczynce co oznaczał jej sen i snuje dalszą opowieść… Razem z Klarą przeżywaliśmy jej przygody, cieszyliśmy się, kiedy zakochała się w siostrzeńcu Drosselmeyera zamienionego wcześniej przez Mysibabę w potwornego dziadka do orzechów. Na szczęście, jak to w baśniach bywa wszystko skończyło się szczęśliwie. W balecie urzekła nas również niezwykła scenografia i efekty multimedialne, kostiumy i choreografia – tancerze poruszali się z niezwykłą gracją i lekkością, doskonale grając swoje role. Ważną rolę w przedstawieniu odegrała również muzyka, która była istotną częścią spektaklu. To dzięki niej mogliśmy odczuć emocje bohaterów ,,Dziadka do orzechów”.

Balet bardzo nam się podobał i na pewno jeszcze nie jeden raz będziemy chcieli przeżyć takie niesamowite emocje. Zachwycił nas także budynek Opery na Zamku w Szczecinie, to niezwykłe miejsce, doskonale oddające klimat, a także spełniające oczekiwania widza XXI wieku.

Iwona Cedro

 

Zapraszamy do galerii zdjęć:)Skip to content