Sp1

Wycieczka na Kaszuby – kl. 4b i 5a

1 czerwca 2015 r. pojechaliśmy razem z kl. 4 b na trzydniową wycieczkę na Kaszuby. Już o godz. 6.00 rozpoczęliśmy naszą podróż, która trwała ok. 5 godz.

Najpierw dotarliśmy do Bytowa, gdzie zwiedziliśmy razem z przewodnikiem Zamek Krzyżacki, dowiedzieliśmy się jak wyglądało dawniej życie na Kaszubach. Następnie pojechaliśmy do najstarszej fermy strusi w Garczynie. Mogliśmy zobaczyć jak żyją dorosłe i młode strusie, poznaliśmy ich upodobania, podziwialiśmy ogromne strusie jaja. Później pojechaliśmy do Wdzydz Kiszewskich do pensjonatu ,,Danuta”, po zakwaterowaniu zabraliśmy się za wypiek chałki drożdżowej. Smakowała niesamowicie! Po obiadokolacji udaliśmy się na boisko, gdzie wspólnie bawiliśmy się do późnych godzin wieczornych, a ponieważ był to Dzień Dziecka dostaliśmy upominki i cukierki. Następnego dnia pojechaliśmy do Zakładu Porcelany Stołowej w Lubianie. Obserwowaliśmy produkcję naczyń, a w firmowym sklepie kupiliśmy kubki, filiżanki i talerze… Tego dnia pojechaliśmy również do ogrodu botanicznego w Gołubiu, dostaliśmy na pamiątkę do posadzenia w szkole drzewko, potem wspinaliśmy się na najwyższe wzniesienie Kaszub – Wieżycę. Widok stamtąd był niesamowity! 2 czerwca zwiedziliśmy też Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie widzieliśmy najdłuższą deskę świata i dom stojący ,,do góry nogami”. Wzięliśmy również udział w niezwykłym koncercie – na największym pianinie w Polsce zagrała nasza koleżanka Julia Skrzypiec. Mogliśmy też przekonać się co czuli ludzie w trakcie bombardowania, to było straszne przeżycie, podobnie jak oglądanie wagonów przewożących w czasie II wojny światowej jeńców, czy pomieszczeń, w których mieszkali w niewoli. Oczywiście ważnym punktem programu był zakup pamiątek. Po powrocie do Wdzydz czekały na nas kolejne atrakcje – przejazd bryczką, spotkanie z kaszubską gawędziarką oraz ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski i wspaniale się bawiliśmy. To był wyczerpujący dzień, dlatego od razu po ognisku poszliśmy spać. Dzień trzeci naszego pobytu na Kaszubach również był pełen atrakcji. Po śniadaniu płynęliśmy statkiem, a potem zwiedziliśmy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Następnie odwiedziliśmy skansen – Etnograficzny Park we Wdzydzach Kiszewskich. Zwiedziliśmy dawną kaszubską szkołę, zasiedliśmy do ławek i razem z nauczycielem uczyliśmy się języka kaszubskiego. Tu też wzięliśmy udział w warsztatach toczenia gliny na kole garncarskim i w  grze terenowej – zwiedzaliśmy skansen z kartami pracy.

Czas bardzo szybko nam upłynął, zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy ok. 22.00 do Choszczna. Wycieczka bardzo nam się podobała i długo będziemy ją wspominać.

Klara Magdziarek kl. 5aSkip to content