Sp1

Warsztaty w Dworku Tradycja

O tym jakie prace  były wykonywane kiedyś jesienią na wsi, dowiedzieli się uczniowie z klas III a i III b, którzy pojechali na wycieczkę do Bełcznej. Podczas warsztatów w  Dworku Tradycja dzieci przeniosły się w czasie i wykonywały dawne czynności gospodarskie.

Na pierwszych warsztatach uczniowie ozdabiali wg własnego pomysłu lniane woreczki, a następnie wypełniali je aromatyczną lawendą. Intensywnie pachnące woreczki znakomicie nadają się do szaf i bieliźniarek.

Podczas drugich warsztatów uczestnicy samodzielnie komponowali zapach i barwę jesiennego mydła, dodając do niego płatki kwiatów, nasiona, zioła.

W końcu przyszedł czas na wielkie pranie! Uczniowie prali ściereczki w dużych  baliach na tarach. Po upraniu, rozwiesili je na sznurkach przypinając ogromnymi klamerkami. Wyschnięte pranie, dzieci wymaglowały maglownicą- co nie było łatwe i wyprasowały  żelazkiem na duszę- z uwagi na ciężar żelazka czynność sprawiła niektórym dzieciom trudność.

Ach, cóż to był za pracowity dzień! Nic dziwnego, że dawniej pranie urządzano tylko dwa razy do roku – wiosną i jesienią. 

R. Sobiech, T. Skrzypiec

Zapraszamy do galerii zdjęć:)

 Skip to content