Sp1

Udział w lekcji na żywo ”Opowieść o Żydach polskich”

Dnia 26.10.14.r klasy szóste wzięły udział w lekcji na żywo pt.”Opowieść o Żydach polskich” przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Lekcję prowadzili bracia Andrzej i Kamil Tkacz, którzy oprowadzili nas po wystawie stałej tego muzeum, prezentującej 1000 -letnią historię Żydów polskich. Za sprawą mediów uczniowie przenieśli się do XVI wiecznego Krakowa, gdzie oglądali zdobne sklepienie synagogi w Gwoździu, obejrzeli ulicę międzywojennej Warszawy i na jej tle poznali smutną historię rodziny żydowskiej. Pani Krystyna Budnicka opowiedziała o swoim krótkim, ale szczęśliwym dzieciństwie, o swojej rodzinie i panujących w niej zwyczajach, o zabawach podwórkowych i o szkole. Uczniowie dowiedzieli się również, po czym można poznać dom żydowski – co poszczególne przedmioty symbolizują, do czego nawiązują. W skrócie przedstawiono kulturę i religię Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa. Lekcja była bardzo ciekawa. Zachęca ona do zrozumienia kultury żydowskiej.

Elżbieta MurskaSkip to content