Sp1

Szlaban na ryzyko!!!

Zatrzymaj się i żyj! Pod takim hasłem przebiegały pokazy akcji ratunkowej zorganizowane przez jednostkę Straży Pożarnej, Policji i Służby Ochrony Kolei, które odbyły się na terenie choszczeńskiego dworca kolejowego. Uczniowie mogli zaobserwować jakie skutki może mieć nierozważna jazda samochodem bez zachowania należytej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz wiele zdarzeń towarzyszących.

no images were found

Dwa pojazdy – samochód osobowy oraz bus… Zderzenie na przejeździe kolejowym… Nadjeżdża pociąg… Skutki mogą być tragiczne… Nadjeżdżający pociąg „wciąga pod koła” osobówkę, którą hamując przepycha jeszcze po szynach około 40 metrów. Ranny w samochodzie osobowym oraz dziewięciu rannych w busie. Na miejscu zdarzenia jest przypadkowy przejezdny, który widząc sytuację alarmuje odpowiednie służby. A wszystko przez brak ostrożności kierowców…

no images were found

Taką sceną rozpoczął się pokaz akcji ratunkowej na dworcu kolejowym. Strażacy zademonstrowali jak sprawnie poradzić sobie w takiej sytuacji. Przy okazji mogliśmy zaobserwować, jak swoją akcję przeprowadza policja, która zmuszona była interweniować w sytuacji, gdzie do samochodu osoby wzywającej pomoc swojej „szansy” zaczęli szukać przestępcy kradnący auta. Akcja przebiegła sprawnie, a pomocny okazał się również pies, który schwytał próbującego uciec przestępcę.

no images were found

Lektor – strażak, który opisywał całą sytuację mówił o różnych sytuacjach, które mogą się jeszcze wydarzyć podczas takich wypadków. I tak mogliśmy zaobserwować pożar (wywołany przez pociąg), który również sprawnie opanowano. Nadjeżdżały kolejne jednostki straży – z Bierzwnika i Zamęcina. Liczna jednostek strażackich wciąż rosła, co było w zaistniałej sytuacji niezbędne.

no images were found

Przed pokazami każdy chętny mógł wziąć udział w quizie organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wystarczyło odpowiedzieć dobrze na jedno pytanie, a ten kto to uczynił otrzymywał nagrodę. Wielu uczniom z naszej szkoły udała się ta sztuka, stąd do szkoły wrócili z suwenirami. Oczywiście pytania jak i nagrody powiązane były z hasłami o bezpieczeństwie, jak choćby: „Szlaban na ryzyko”, czy „Zatrzymaj się i żyj”.

no images were found

O tym jak niebezpieczne może być nierozważne korzystanie z przejazdów kolejowych unaoczniła nam sytuacja ofiary zderzenia z pociągiem… Ofiarę złożono (faktycznie był to fantom imitujący kierowcę samochodu osobowego) w plastikowy czarny worek, co świadczy o tym, że strażakom nie udało się jej uratować… To z pewnością najgorsza z przestróg, jakie można otrzymać. Strażak prowadzący powiedział, że to najgorsze, co może ekipie ratowniczej się przydarzyć…

Uczniowie naszej szkoły mieli więc przedpołudnie pełne wrażeń, lecz do szkoły z pewnością wrócili bogatsi w wiedzę, jak zachować się na przejazdach kolejowych, aby nie zaistniała sytuacja, że byli tam tylko przejazdem…

Artur Wels

Poniżej galeria zdjęć. Skip to content