Sp1

Spektakl ,,Pan Twardowski. Tajemnice polskich legend”

20 lutego 2015 r. uczniowie z klas czwartych i piątych  obejrzeli w Choszczeńskim Domu Kultury spektakl pt. ,,Pan Twardowski. Tajemnice polskich legend” wystawiany przez aktorów z Teatru Współczesnego z Krakowa, w reżyserii Bartosza Jarzymowskiego.

W trakcie  spektaklu uczniowie poznali  barwne perypetie mistrza Twardowskiego, który wedle legendy był szlachcicem żyjącym w Krakowie w XVI wieku,  jego potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem, a także jego przyszłą żoną Ofką. Pan Twardowski zaprzedał duszę dla bogactw i pozyskania wiedzy tajemnej. W końcu, kiedy trafia do karczmy ,,Rzym” i Diabeł upomina się o jego duszę, zgodnie z podpisanym wcześniej cyrografem, przerażony bohater prosi o wybaczenie Boga, w efekcie staje przed jego obliczem. W ten oto sposób udaje mu się przechytrzyć Diabła. Ten naraża się na gniew Mefistofelesa.

Przedstawienie, które obejrzeli uczniowie, to pouczająca, pełna zarówno magii, jak i prawd o życiu, zrealizowana z wykorzystaniem efektów specjalnych opowieść, dzięki której młodzi widzowie mogli chociaż na moment przenieść się do niesamowitego świata krakowskich  legend…

Iwona Cedro

 

 Skip to content