Sp1

Śniadanie Daje Moc

no images were found

Dnia 8 listopada uczniowie kl.I-III oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w programie Śniadanie Daje Moc. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, a także przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia. Uczniowie, ich rodzice, dziadkowie i wychowawcy wykazali się ogromną inwencją.

Uczniowie klasy I a poznali 12 zasad zdrowego odżywiania. Przygotowali z rodzicami pouczające rymowanki nawiązujące do hasła przewodniego akcji. Wzięli udział w Klasowej Edycji Master Chef: każdy miał w określonym czasie przygotować oryginalne zdrowe drugie śniadanie z przyniesionych produktów. Powstały ciekawe propozycje wesołych kanapek, sałatki owocowe, szaszłyki z owoców, jogurty ze świeżymi kawałkami owoców. Dzieci poznały również historię pewnego chłopca i wzięły udział w dyskusji na temat skutków niewłaściwej diety. Później nastąpiła degustacja wykonanego przez siebie śniadania. Każde dziecko zdobyło certyfikat ze znajomości zdrowego odżywiania.

Dużą pomysłowością wykazały się klasy I b i I d. Pożywne śniadanie skonsumowały na świeżym powietrzu podczas wycieczki do lasu.

W akcji „ Śniadanie daje moc” uczestniczyli także uczniowie klasy II a. Swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem rozpoczęli od rozwiązania w grupach krzyżówki. Hasło było związane z akcją  – „ Jedzmy zdrowo”. Dzieci wypowiadały się na temat zdrowego odżywiania i jak ważne w życiu każdego człowieka jest śniadanie. Następnie zapoznały się z piramidą zdrowego odżywiania, dowiedziały się z niej, jak ważny jest ruch w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zaśpiewały wspólnie piosenkę pt.” Zatańczyły witaminy”. Przypomniały o zasadach zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków i podczas ich spożywania. Następnie przystąpiły  do degustacji drugiego śniadania, które zostało przygotowane przez mamy i babcie- dzieci mogły zjeść sałatkę owocową,  w której znalazł się mało znany dzieciom owoc kaki, były pyszne jogurty, soki owocowe, płatki, mleko i smaczne kolorowe kanapki . Po śniadaniu uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych z chustą „Klanzy”. Zajęcia dzieciom bardzo się podobały i pytały, kiedy będzie następne takie smaczne, drugie śniadanie.

W ramach tej akcji uczniowie klasy II b z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością wykonali wesołe kolorowe kanapki i warzywne koreczki. Ponadto wykazali się inwencją twórczą przy redagowaniu rymowanek nawiązujących do hasła ŚNIADANIE DAJE MOC, w których jednomyślnie podkreślili ogromny wpływ zdrowego odżywiania na dobre samopoczucie. Zajęcia w tej klasie zakończyły się wspólnym posiłkiem przy wesołej piosence Witaminy, oczywiście z uwzględnieniem estetyki i kultury spożywania posiłków.

Śniadanie w klasie II C odbyło się na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych. Dało dzieciom moc do intensywnego wysiłku na pływalni.Odbył się  konkurs na najciekawszą kanapkę. Bezkonkurencyjna była Nadia . Dzieci przygotowały wizytówki na stół, na którym nie zabrakło owoców i mleka. Wspólne śniadanie było bardzo udane, wszystkie dzieci były super przygotowane.

Uczniowie klasy II d wysłuchały słuchowiska pt. Wiem, co jem! Słuchowisko zdrowe i bajkowe, które nawiązywało do tematyki zdrowego odżywiania i negatywnego wpływu na organizm chipsów i napojów gazowanych. Dzieci wykonywały pląsy przy akompaniamencie piosenki Kolorowy zawrót głowy. Uczyły się również, jak nakryć stół i przygotowały wspólne śniadanie. Na stołach pojawiły się kolorowe warzywa, wędliny i sery. Z dużym zaangażowaniem i radością dzieci przygotowały kolorowe kanapki, koreczki i szaszłyczki. Wszystkie przygotowane dania znalazły miejsce na wspólnym stole. Pierwszym śniadaniowym daniem były płatki z mlekiem, przysmak dla wielu dzieci. Nie zabrakło również owoców i owocowych herbatek.

Uczniowie klasy III c zadziwili wszystkich pięknymi kucharskim czapkami i fartuszkami. Ubrani za kucharzy przygotowali przepyszne kolorowe śniadanie.

Podobnie pracowicie, smakowicie i zdrowo było w klasie I c, III a i III b.

W akcji uczestniczyły także dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Świetnie poradziły sobie z tematyką zdrowego żywienia miło zaskakując rozległą wiedzą na temat zdrowych i wartościowych posiłków. Przed posiłkiem maluchy pamiętały o higienie i dokładnie umyły ręce. Śniadanie przebiegało w wesołej atmosferze, a kolorowe warzywa i owoce samym wyglądem i zapachem zachęcały do delektowania się posiłkiem. Wcześniej dzieci rozmawiały na temat zdrowego żywienia i  poznały zasady piramidy żywieniowej. Po wspólnym zdrowym śniadaniu śpiewały wesołą piosenkę o witaminach i gimnastykowały się przy dźwiękach zabaw ruchowych Klanzy. Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnych tak smacznych akcji, dlatego przy wsparciu rodziców planuje się kontynuowanie zdrowych śniadań i poszerzanie ich o fantastyczne pomysły na zdrowe sałatki i kanapki. Przedszkolaki chcą również założyć Wesołą Księgę Wartościowych i Kreatywnych Przepisów.

Udział w programie był bardzo pouczający i nasi uczniowie już wiedzą, że śniadanie jest ważnym posiłkiem, trzeba je jeść, aby mieć siłę.

Wychowawcy klas dziękują rodzicom i dziadkom za uczestnictwo w akcji.

Katarzyna Jarosz

na podstawie szczegółowych relacji wychowawców klas I-III

i opiekunek Oddziału Przedszkolnego

 

 Skip to content