Sp1

X Powiatowy Turniej Badmintona w Sławęcinie – „Jedynka” trzecia

no images were found

11 czerwca w Sławęcinie odbyła się jubileuszowa – dziesiąta już edycja Powiatowego Turnieju Badmintona. Nasza reprezentacja w składzie Basia DRABCZYK, Zosia KUCHARSKA, Julian KĘDYS i Szymon MAJEWSKI (wszyscy klasa 6C) zajęła trzecie miejsce drużynowo.  Indywidualnie najlepiej wypadła Basia, która zajęła również trzecie miejsce wyprzedzając w kategorii dziewcząt kolejną naszą reprezentantkę – Zosię. Chłopcy walczyli ambitnie, ale trafili na rewelacyjnie dysponowanych tego dnia reprezentantów pozostałych szkół i zajęli miejsca 6 (Julian) i 7 (Szymon) w swojej kategorii.

no images were found

Na starcie imprezy pojawiły się cztery reprezentacje: SP Korytowo, SP Zamęcin, SP 1 Choszczno oraz oczywiście gospodarze – SP Sławęcin. W skład każdej reprezentacji – zgodnie z regulaminem – wchodziło czworo zawodników: po dwie dziewczęta i dwóch chłopców. Przed rozpoczęciem zmagań sportowych komisja sędziowska, w której skład wchodzili opiekunowie drużyn dokonała podziału na grupy (po dwie żeńskie i męskie). Losowanie miało na celu uniemożliwienie bezpośrednich pojedynków pomiędzy reprezentantami jednej szkoły już w pierwszej fazie turnieju. Grupy składały się więc z czwórki zawodników, z których każdy był z innej szkoły. Najlepsza dwójka z każdej grupy awansowała do grup finałowych swoich kategorii, a ci, którzy zajęli miejsca 3 i 4 w grupie rozgrywali pojedynki o miejsca 5-8. Po rozlosowaniu grup uroczystego otwarcia dokonał organizator imprezy pan Marek PLUTA, który przybliżył i przypomniał zawodnikom podstawowe zasady gry oraz przedstawił grupy, w jakich będą rywalizować zawodniczki i zawodnicy. Ważną informacją był również fakt, że w grupach sety rozgrywane były do 15 punktów, a dopiero finały do 21 (jak mówi przepis).

Zawody rozgrywane były na dwóch boiskach równocześnie: na jednym swoje mecze rozgrywały dziewczęta, na drugim chłopcy. Jako pierwszą mogliśmy na polu gry obserwować Zosię KUCHARSKĄ, która swoje siły mierzyła z reprezentantką SP Zamęcin Alą Pilikowską. Zosia bardzo długo łapała odpowiedni rytm, ale gdy już go złapała pokazywała badminton na naprawdę wysokim poziomie. Ostatecznie pokonała swoją rywalkę z Zamęcina 2:0 w setach 15:13 i 15:12.

no images were found

Równolegle do Zosi swój mecz rozgrywał Szymon MAJEWSKI. Jego rywalem był również reprezentant SP Zamęcin – Miłosz Dobrodziej. Miłosz okazał się bardzo wymagającym rywalem, na którego Szymon nie mógł znaleźć sposobu. W pierwszym secie Szymon uległ 6:15. Drugi set był lepszy, bardzo długo trwałą wymiana punkt za punkt, jednak w połowie seta Miłosz „wrzucił drugi bieg” i „odjechał” naszemu reprezentantowi zwyciężając seta 15:8, a cały mecz 2:0. Po pierwszej kolejce grup „A” nasza szkoła wyszła więc na remis: po jednym zwycięstwie i porażce.

no images were found

Obserwując poczynania Zosi na swój mecz czekała Basia DRABCZYK, która na korcie pojawiła się po zakończeniu meczu naszej pierwszej reprezentantki. Rywalką Basi była również reprezentantka SP Zamęcin Justyna Okrzeja. Do swojego meczu nasza zawodniczka przystąpiła bardzo skoncentrowana, co było widać już od pierwszej „lotki”. Swoje akcje starała się rozgrywać szybko i mądrze kontrowała rywalkę. Basia podobnie jak Zosia swój inauguracyjny mecz wygrała 2:0 wygrywając poszczególne sety 15:9 i 15:11. Obie nasze zawodniczki zanotowały więc dobry start.

no images were found

Obok Basi swój pierwszy mecz toczył Julian KĘDYS, podobnie jak reszta naszych reprezentantów rywalizujący z zawodnikiem z Zamęcina (Bartkiem Przybylskim). Podobnie jak Szymon Julian mimo usilnych starań i ekwilibrystycznych zagrań nie mógł sprostać swojemu oponentowi. Bartek Przybylski (jak się miało później okazać trzeci zawodnik imprezy wśród chłopców) był bardzo dynamiczny, i mimo, że Julian dynamiką mu nie ustępował Bartek okazał się w swych akcjach skuteczniejszy zwyciężając w setach 15:6 i 15:7, a cały mecz 2:0. W grupach „B” również osiągnęliśmy remis…

no images were found

Drugą kolejkę spotkań rozpoczęli Zosia i Szymon. Zosia „krzyżowała” rakiety z reprezentantką SP Korytowo Anitą Szymanowską. Zosia rozprawiła się z Anitą szybko w setach 15:4 i 15:5 i cały mecz wygrała 2:0. Warto jednak dodać, że Anita uczęszcza dopiero do klasy trzeciej, a ten turniej – jak powiedziała jej opiekunka pani Małgosia Dam – „traktuje jako zbieranie doświadczeń i naukę na przyszłość”. Nie umniejsza to sukcesu Zosi, która grała mocno skoncentrowana i wykorzystywała wszystkie błędy rywalki.

no images were found

Szymon tymczasem grał z Frankiem Halapaczem z SP Korytowo. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem naszego badmintonisty 15:11. Prowadzenie 1:0 to spora zaliczka, ale żeby zwyciężyć w meczu należy wygrać dwa sety. Niestety dla Szymona drugiego seta wygrał Franek 15:9. O losach spotkania miał zadecydować set trzeci. Obaj zawodnicy byli bardzo skoncentrowani i walczyli o każdą lotkę. Jak można się było spodziewać zwycięstwo jednego z nich będzie minimalną różnicą punktów. Ostatecznie lepszy okazał się zawodnik SP Korytowo, który trzeciego seta zwyciężył 15:13, a cały mecz zakończył się porażką Szymona 1:2.

no images were found

Po Zosi i Szymonie do swoich drugich pojedynków przystąpili Basia i Julian. Basia podobnie jak Zosia szybko rozprawiła się z Wiktorią Sól (SP Korytowo) 2:0 (15:5 i 15:7) prezentując widowiskową i skuteczną grę. Zagrania Basi były bardzo przemyślane, a każda lotka rozgrywana z wielkim pietyzmem i cierpliwością. Drugie zwycięstwo w grupie dało Basi awans do grupy finałowej. Jedyną kwestią nierozstrzygniętą pozostawało miejsce, z którego ten awans nastąpi.

no images were found

Julian również rozegrał pierwszego seta błyskawicznie pokonując w nim Kacpra Krasa z SP Korytowo 15:2. W drugim wyraźnie rozluźniony prezentował się jeszcze lepiej, choć pozwolił swojemu przeciwnikowi na zdobycie już pięciu punktów. Ostatecznie drugi set zakończył się zwycięstwem Juliana 15:5, a cały mecz 2:0. Dzięki temu zwycięstwu Julian zachował szansę na awans do grupy finałowej.

no images were found

W trzeciej kolejce wszyscy nasi reprezentanci stawali naprzeciw reprezentantów SP Sławęcin. Zosia grała przeciw Marcelinie Michałowskiej (późniejszej zwyciężczyni), a stawką pojedynku było pierwsze miejsce w grupie. Nie był to pojedynek przyjemny dla naszej zawodniczki. Zakończył się bardzo szybko, a Marcelina pokazała kawał dobrego badmintona wygrywając w setach 15:4 i 15:2. Mimo porażki 0:2 Zosia zachowała dobry humor, a przede wszystkim klasę serdecznie gratulując swojej pogromczyni zwycięstwa. Obie zawodniczki uzyskały awans: Marcelina z miejsca pierwszego a Zosia z drugiego do grupy finałowej.

no images were found

Szymon walczył z Filipem Plutą – drugim zawodnikiem poprzedniej edycji turnieju (późniejszym zwycięzcą). Filip – jak na mistrza przystało – pokazał duże umiejętności i nie dał najmniejszych szans dzielnie walczącemu Szymonowi. Po porażce 0:2 (5:15 i 3:15) Szymon zajął ostatecznie 4 miejsce w swojej grupie i przed nim pozostał do rozegrania mecz o miejsce 7.

no images were found

Basia wyszła na kort po Zosi. Stawką pojedynku z Weroniką Gwoździńską było pierwsze miejsce w grupie „B”. Po wyrównanym początku pierwszego seta rywalka Basi zdobyła kilka punktów z rzędu i wyszła na prowadzenie 11:4. Kiedy wydawało się, że set jest stracony Basia rozpoczęła niewiarygodny pościg. Ze stanu 4:11 „wyciągnęła” na 11:11, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i wygrać 15:13! Jednak niesamowita pogoń za rywalką kosztowała Basię – która startowała w zawodach po chorobie – sporo sił. W drugim secie nasza zawodniczka „ugrała” 8 oczek (8:15), a w trzecim decydującym o zwycięstwie jedynie 5 (5:15). Po porażce 1:2 Basia zajęła drugie, a Weronika pierwsze miejsce w grupie „B” dziewcząt. Obie awansowały do grupy finałowej.

no images were found

W czasie, kiedy Basia walczyła o miejsce pierwsze Julian toczył bój o miejsce drugie, dające mu awans do grupy finałowej. Jego rywalem był Bartek Rakoczy – zwycięzca poprzedniej edycji turnieju. Julian nie sprostał mistrzowi sprzed roku i ostatecznie uległ 0:2, w setach 6:15 i 3:15. Naszemu badmintoniście pozostała walka o miejsce piąte.

W swoim pojedynku o miejsce siódme Szymon pokonał zawodnika SP Korytowo Kacpra Krasa 2:0 (w setach 15:2 i 15:3). Szymon grał skupiony, ale w jego zagraniach było widać dużo luzu i polotu. Po Szymonie mogliśmy oglądać Juliana. Mimo ambitnej postawy nie sprostał on Frankowi Halapaczowi (SP Korytowo) i ostatecznie uległ 9:15 i 11:15, w setach 0:2.

no images were found

Sprawa Mistrzostwa rozstrzygnęła się tak wśród dziewcząt jak i wśród chłopców pomiędzy zawodnikami SP Sławęcin. Ostatecznie zwyciężczynią w kategorii dziewcząt została Marcelina Michałowska, a wśród chłopców Filip Pluta. Pojedynek Filipa z Bartkiem Rakoczym był ozdobą turnieju. Oprócz tego, że spotkali się w nim uczniowie jednej szkoły, rywalizacja toczyła się między serdecznymi kolegami. Dość powiedzieć, że po meczu i jeden i drugi nie kryli łez, co podkreślało jedynie ich zaangażowanie i radość z dobrze rozegranego pojedynku. Zaraz po meczu obaj mocno się uściskali gratulując sobie i jednocześnie dziękując za wspaniały mecz. Obu oklaskiwali wszyscy uczestnicy turnieju, a fleszom aparatów nie było końca.

no images were found

no images were found

My mieliśmy swój finał! W meczu decydującym o trzecim miejscu w grupie finałowej spotkały się Zosia KUCHARSKA z Basią DRABCZYK. Po obu było już widać trudy turnieju (przed pojedynkiem o miejsce trzecie rozegrały po pięć spotkań!) i do meczu o trzecie miejsce przystąpiły bardzo zmęczone. Sam mecz odbywał się w dobrej atmosferze, choć każda z zawodniczek bardzo chciała, aby trzecie miejsce przypadło właśnie jej. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem Basi 15:6. W drugim na początku to Zosia dominowała, jednak Basia po raz kolejny pokazała, że potrafi odrabiać straty i przechyliła wynik na swoją korzyść wygrywając seta 15:8, a cały mecz 2:0. Trzecie miejsce powędrowało więc do Basi DRABCZYK. Drużynowo również uplasowaliśmy się na trzecim miejscu.

Ostateczna kolejność w klasyfikacji drużynowej:
1 miejsce SP Sławęcin
2 miejsce SP Zamęcin
3 miejsce SP 1 CHOSZCZNO
4 miejsce SP Korytowo

no images were found

Turniej okazał się wspaniałą okazją do konfrontacji swoich badmintonowych umiejętności z innymi uczniami oraz zawarcia nowych znajomości. Rywalizacja – jak na każdych zawodach – była bardzo zacięta, ale toczona w duchu „fair play”. Organizacja stała na najwyższym poziomie, do czego w tych zawodach można się przyzwyczaić, a pan Marek Pluta (organizator) oraz nauczyciele SP Sławęcin przyjęli wszystkich uczestników bardzo serdecznie dbając o to, by wszyscy czuli się swobodnie, jak u siebie w domu.

Artur WELS

Poniżej galeria zdjęć z turnieju.Skip to content