Sp1

…odkrywaj z nami historię!

Szkoła zakwalifikowała się do projektu ,,Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”, któremu przyświeca hasło: Dotykaj, doświadczaj, baw się – odkrywaj z nami historię!. W związku z tym 11 października 2021 r. uczniowie z klasy 4a wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorkę z Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin” z Warszawy. W trakcie 4-godzinnych zajęć brali udział w dyskusji, grali w grę narracyjną ,,Miasteczko Malki”, w której wcielali się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się o 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Po miasteczku oprowadza chłopca 11-letnia Żydówka Malka. Uczniowie zwiedzali miasteczko zaczynając podróż od Rynku, poznawali żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia dnia codziennego. Gracze mieli do wykonania różne zadania, a na koniec warsztatów wykonywali plakaty poświęcone kulturze żydowskiej. Najbardziej spodobała się uczniom zabawa drejdlem – świątecznym, chanukowym bączkiem. Do gry oprócz instrukcji, pionka, dołączona jest mapa miasteczka i archiwalne zdjęcia, repliki obiektów muzealnych w postaci druków 3D.             

Teraz czas na wykorzystanie gry narracyjnej na lekcjach historii, języka polskiego i godzinach wychowawczych.

Iwona CedroSkip to content