Od ziarenka do bochenka

… Bywa okrągły, podłużny bywa
piekarz go z pieca wydobywa…

Od ziarenka do bochenka – taki temat miały zajęcia, które odbyły się w minionym tygodniu w klasie III a. Podczas zajęć dzieci poznały legendę o chlebie, dowiedziały się jak powstaje mąka oraz jakie są jej rodzaje. Poznały również wszystkie rośliny zbożowe, które mogą znaleźć w niektórych bochenkach chleba oraz składniki potrzebne do jego zrobienia.

Kolejnego dnia dzieci wybrały się na zakupy do sklepu gdzie sprzedawane jest pieczywo. Na miejscu dowiedziały się jakie wypieki oprócz chleba produkuje piekarnia, jakiego kształtu oraz jaki mają smak i zapach 🙂 Miały okazje zobaczyć jak wypiekane są bułki w piecu oraz dowiedzieć się jakie osoby biorą udział w produkcji chleba. Każdy mógł również zakupić sobie pieczywo na jakie miał ochotę. Po powrocie do klasy zanim dzieci zabrały się do konsumpcji miały za zadanie wskazać z jakiej mąki jest wypieczone pieczywo, które zakupiły.

By zajęcia te oraz wiedza, którą dzieci uzyskały pozostały na dłużej w ich pamięci zwieńczeniem był wspólny wypiek chleba – a to była najfajniejsza frajda i to nie tylko dla dzieci… 🙂

Po obejrzeniu fotorelacji chyba nie trzeba dodawać, że pierwszy wypiekł udał się w stu procentach 🙂

A. Kurasińska