Sp1

Obserwacje wieczornego nieba – klasa IIIa

3 listopada wieczorem, wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Zatomia. Jest to wieś położona na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, charakteryzująca się niewielkim zanieczyszczeniem światłem i w związku z tym doskonale nadająca się na astronomiczne obserwacje. Jest jednym z trzech takich miejsc w Polsce. Odbywają się tu każdego roku zloty miłośników astronomii. Mieszkając tak blisko, warto było to wykorzystać w myśl powiedzenia: ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie.”.

Po przyjeździe na miejsce przywitali nas panowie Zbigniew Cielecki – astronom z zamiłowania oraz bardzo życzliwy gospodarz ,,Pyrlandii”. Obawiając się załamania pogody, od razu przeszliśmy na miejsce obserwacji. Tam, pod rozgwieżdżonym niebem słuchaliśmy ciekawych opowieści i wpatrywaliśmy się w gwiazdozbiory, Drogę Mleczną, … pokazywane laserem przez prowadzącego.

Na koniec obserwacji każdy miał okazję zobaczyć przez profesjonalny teleskop Gwiazdę Polarną i wiele sąsiednich gwiazd, których nie widać gołym okiem. Moglibyśmy tak stać i patrzeć, ale przeszkodziła nam mgła, która w kilka minut zasnuła całe niebo. Przeszliśmy więc do świetlicy gospodarstwa agroturystycznego ,,Pyrlandia” na ciekawy wykład o kosmosie, wzbogacony prezentacją multimedialną. W trakcie prelekcji pan Zbigniew Cielecki z wielką pasją odpowiadał uczniom na liczne pytania.

Na koniec zjedliśmy kolację pod gołym niebem, grzejąc się w cieple ogniska. Czas tak pouczającej lekcji w terenie upłynął szybko i musieliśmy wracać do Choszczna. Zgodnie stwierdziliśmy, że była to bardzo udana wyprawa i warto było na nią trochę poczekać.

Brygida Gębarska

Zapraszamy do galerii zdjęćSkip to content