Sp1

Obserwacja wieczornego nieba kl. IId

Wieczorem, 29 października wybraliśmy się do Zatomia. Jest to wieś położona niedaleko Drawna, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, charakteryzująca się niewielkim zanieczyszczeniem światłem i w związku z tym  doskonale nadająca się do astronomicznych obserwacji. Pan Zbigniew Cielecki, z zamiłowania astronom amator, zajmująco opowiadał nam o Układzie Słonecznym, planetach i gwiazdach, które możemy zaobserwować na niebie. Kilkoro uczniów wcieliło się nawet w role planet i wirując obiegali innego kolegę – Słońce. Potem, korzystając z teleskopu podziwialiśmy kratery na Księżycu i poszczególne gwiazdozbiory. Byliśmy pod wrażeniem mnogości gwiazd, których nie widać gołym okiem i ich skrzącego się piękna. A gdy pan Zbigniew opowiadał zainteresowanym uczniom mityczne  pochodzenie nazw ciał niebieskich, czuliśmy, jakby gwiazdy ożywały na nieboskłonie. Przy ognisku, posililiśmy i ogrzaliśmy się gorącymi napojami. I choć trochę nam doskwierał chłód, cieszyliśmy się, że mogliśmy odbyć tę ciekawą lekcję w terenie.

Edyta BielSkip to content