Sp1

Lekcje z historii najnowszej

no images were found

21 października klasy szóste wzięły udział w ogólnopolskim projekcie ,,Lekcje z historii najnowszej”, temat zajęć prowadzonych przez edukatora z Instytutu Pamięci Narodowej ze Szczecina: ,,Polacy ratujący Żydów” (90 min). To już ostanie w tym roku szkolnym spotkanie naszych uczniów z Panią Ewą Radomską.

 

,,Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat.

A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”. 

 

  To motto przyświecało dzisiejszemu spotkaniu w ramach projektu ,,Lekcje z historii najnowszej”. Uczniowie poznali wiele faktów dotyczących ratowania Żydów przez Polaków w czasie II wojny światowej, a także  dowiedzieli się o drastycznych konsekwencjach jakie dotykały polskie rodziny za ukrywanie Żydów, nawet pomaganie im (dostarczanie żywności, lekarstw czy odzieży).  Poznali też niezwykłą osobę jaką była Irena Sendlerowa. Po decyzji Niemców o likwidacji getta rozpoczęła ona wraz z współpracownikami akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W przebraniu pielęgniarki wjeżdżała ambulansem na teren getta, a następnie w różny sposób je z niego wywoziła. Uratowano w ten sposób 2500 dzieci! Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego – Za Odwagę i Serce. Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu. Uczniowie pracowali również z tekstami źródłowymi i w skupieniu oglądali filmy – wywiady z świadkami tamtych czasów, jak również  oglądali filmy- wstrząsające obrazy przedstawiające warunki w jakich żyły żydowskie dzieci w getcie. Na pewno ta lekcja historii pozostanie na długo w pamięci i w sercach uczniów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Iwona Cedro

 

 Skip to content