Sp1

Farfurka królowej Bony

30 października klasy piąte i szóste wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu, a mianowicie obejrzały w Choszczeńskim Domu Kultury spektakl muzyczny pt. ,,Farfurka królowej Bony” w reżyserii Wiesława Łągiewka w wykonaniu artystów oraz orkiestry z Opery na Zamku w Szczecinie.

 Widowisko muzyczne zostało skomponowane w 1948 r. przez Mieczysława Drobnera do znakomitego libretta Anny Świrszczyńskiej. Kierownictwo muzyczne oraz dyrygent – Małgorzata Bornowska, scenografia i kostiumy – Katarzyna Meronk, choreografia – Grzegorz Kotek.

W trakcie spektaklu uczniowie przenieśli się  na moment do czasów panowania w Polsce Jagiellonów na dwór królowej Bony i Zygmunta Starego – granych przez Marzenę Wiencis i Piotra Urbana. Na zamek wawelski przybywa poseł z Włoch i przywozi królowej Bonie prezent od jej matki Izabeli – przepiękną farfurkę z łabędziem. Królowa jest zachwycona, niestety jedna z dwórek Agatka tłucze ową farfurkę. Przerażone dwórki opuszczają zamek. Dziewczętom pomaga Stańczyk, który potrafi znaleźć rozwiązanie nawet w beznadziejnej sprawie. W efekcie farfurka wraca do królowej Bony, a Szymon Donica – mistrz krakowski, który się do tego przyczynił, poślubia swoją ukochaną Agatkę.

Przedstawienie uczniom bardzo się podobało, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Młodych widzów zachwyciła gra artystów – partie operowe w ich wykonaniu oraz muzyka – grana na żywo przez orkiestrę, a także przepiękne kostiumy oraz scenografia.

Iwona Cedro

 Skip to content