Sp1

Ekonomia w klasie III a

Nawiązując do Światowego Dnia Oszczędzania, klasa III a rozpoczęła cykl lekcji ekonomicznych. Podsumowaniem dotychczas zdobytych wiadomości była wizyta w Banku BGŻ Paribas w Choszcznie. Pani dyrektor banku Małgorzata Tworus wraz z pracownikiem banku, panią Agnieszką Glegołą opowiedziały nam o roli banku. Dowiedzieliśmy się co to jest marża, oprocentowanie, kredyt. Pani Agnieszka przybliżyła nam historię pieniądza, a zatem czym posługiwali się ludzie zanim wprowadzono pieniądze. Dzieci miały mnóstwo spostrzeżeń i pytań na temat funkcjonowania banku, np. systemu alarmowego, monitoringu,w  jaki sposób i gdzie odbywa się drukowanie pieniędzy.

Na lekcjach uczniowie poznali podstawowe pojęcia z zakresu ekonomi tj. konsument, usługi, dobra, budżet, potrzeby, oszczędzanie, kredyt. Każdy z nas jest konsumentem, ponieważ dokonuje zakupów.

Uczniowie na podstawie przyniesionych gazetek z marketów dokonywali zakupów w wysokości kwoty 30 zł na śniadanie dla całej rodziny. Zadanie nie było łatwe, gdyż trzeba było pamiętać o wartościach odżywczych zakupionych produktów żywnościowych, a następnie je podliczyć. Do lepszego zrozumienia zagadnień dzieci posługiwały się edukacyjnymi pieniędzmi – banknotami i monetami. Uczniowie w zespołach prezentowali wykonane plakaty pod hasłem „Kiedy robisz zakupy, pamiętaj!”.

Wszyscy pamiętali o wskazówkach dla kupujących: „Kupuj to, co potrzebne”, „Kupuj tanio”, „Sprawdzaj ceny”, „Zrób listę zakupów”, „Nie kupuj tego, czego nie potrzebujesz” itp. Dzieci miały możliwość zauważenia jakie dobra i usługi z dochodu rodziny, czyli z budżetu musi zakupić przykładowa rodzina, w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Poznały znacznie oszczędzania na co dzień. W rezultacie temat wszystkich zaciekawił, a nasz projekt poszerzyliśmy o nowe pomysły.

Joanna Kobylska

Zapraszamy do galerii zdjęć:)Skip to content