Drugoklasiści poznają źródła energii

Gdy energię oszczędzamy, o środowisko dbamy – pod takim hasłem w czwartek odbyły się zajęcia w klasach: II c i II d.

Dzieci  dowiedziały się co to jest energia i z jakich źródeł ją czerpiemy. Poznały nieodnawialne źródła energii  takie jak węgiel kamienny, ropa naftowa i gaz ziemny. Zastanawiały się jaki jest ich wpływ na przyrodę i czy energia może się skończyć.

Podczas wspólnych rozważań uczniowie doszli do wniosku, że obecne surowce kopalniane, z których powstaje energia mogą się wyczerpać. Dlatego ważne jest oszczędzanie energii i  stosowanie odnawialnych źródeł , do których należą: m. in. energia wody, słońca, wiatru.

Dużą atrakcją tego dnia był wyjazd do Żeńska, gdzie znajduje się farma wiatrowa. Wszyscy widzieli pracujące wiatraki z daleka, jednak dzisiaj dzieci miały okazję podejść bliżej. Oczywiście podczas wycieczki turbina wiatrowa była zatrzymana przez obsługującego. Drugoklasiści spotkali się z panem Włodarczykiem, który ciekawie opowiadał o budowie i działaniu turbin. Uczniowie zadawali liczne pytania, np. na temat wpływu elektrowni wiatrowych na ekologię, odległości wiatraków od miejsc zamieszkania, hałasu ilości wytwarzanej energii, miejsca lokalizacji, czasu montażu turbiny i czasu jej eksploatacji. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich niesamowite rozmiary turbin: wysokość  100 m,  długość jednego skrzydła –  45 m, a jej ciężar ponad 200 ton.

Zajęcia w terenie były okazją do poszerzenia  wiedzy. Dzieci dowiedziały się, że energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą i przyjazną dla środowiska.

Tatiana Skrzypiec, Renata Sobiech