Sp1

XX Festyn Archeologiczny ,,Kamień, brąz, żelazo”

19 września 2014 r. uczniowie z klasy 4b i 5a udali się do Biskupina na XX Festyn Archeologiczny ,,Kamień, brąz, żelazo”.

Biskupin to częściowo zrekonstruowana osada obronna z zakresu kultury łużyckiej sprzed 2700 lat, zwana też ,,Polskimi Pompejami”. Osada została odkryta w 1933 r. przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera, który udał się z grupą uczniów na wycieczkę szkolną.

Dzwudziesty Festyn Archeologiczny był niezwykłą okazją do odbycia ,,podróży” przez wszystkie trzy epoki: kamienia, brązu i żelaza. Braliśmy udział w licznych pokazach i zajęciach edukacyjnych, dzięki czemu uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę. Podczas warsztatów lepiliśmy z gliny, malowaliśmy czerpany papier, wykonywaliśmy biżuterię z brązu, a dziewczęta przymierzały stroje i ozdoby pochodzące z wczesnego średniowiecza. Dowiedzieliśmy się jak powstawały dawniej książki, rozpoznawaliśmy kości ludzie i zwierzęce – odkryte przez archeologów na terenie osady biskupińskiej, a także mogliśmy zobaczyć płetwonurka i jego ekwipunek, a nawet przymierzyć hełm. Oglądaliśmy walki wojów i słuchaliśmy muzyki z okresu wczesnego średniowiecza w wykonaniu m.in. zespołu ,,Lutaś”. Niektórzy z nas na moment oddali się w ręce kata i zostali zakuci w dyby, a potem uwięzieni w drewnianej klatce – więzieniu. Na zakończenie XX Festynu Archeologicznego wzięliśmy udział w warsztatach tanecznych – uczyliśmy się z zespołem ,,Comhlan” tańców irlandzkich.

To był dzień pełen wrażeń, ale też niezwykła lekcja historii.

                                                                            Iwona CedroSkip to content