Sp1

Światowy Dzień Oceanów

Od zarania dziejów ludzie z tęsknotą spoglądali w pełne tajemnic niebo oraz w toń oceanów. W XXI wieku turystyczne loty w kosmos stają się faktem, a relacje z łazików na Marsie oglądamy na żywo na smartfonach. Niestety nadal niewiele wiemy o morzach i oceanach, które są kluczowym elementem naszej obecności na Ziemi. To im zawdzięczamy tlen, którym oddychamy, stabilny klimat oraz pożywienie dla ponad 3 mld ludzi na świecie. Zrównoważony rozwój oceanów to z jednej strony zdrowe ekosystemy, brak zanieczyszczeń i świadome korzystanie z zasobów naturalnych, z drugiej ochrona lokalnych społeczności, których byt zależy od zasobów oceanów oraz rozwiązania niezbędne do walki ze skutkami zmian klimatu.

Naszą rolą w tym globalnym przedsięwzięciu jest edukacja społeczeństwa.

Ekosystemy morskie to nie tylko wakacyjny kurort, ale jeden z kluczowych elementów sterujących życiem na Ziemi. Poprzez propagowanie wiedzy na temat zrównoważonych połowów, chcemy zachęcić do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji. Chcemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony dzikiej natury mórz i oceanów dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Więcej informacji na https://www.msc.org/pl/edukacjaSkip to content