Sp1

Internetowy Teatr dla Szkół

12 września 2014 r. w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół uczniowie klas czwartych obejrzeli przedstawienie pt. ,,Krawiec Niteczka” wystawiany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora ,,Ateneum” z Katowic w reżyserii Zbigniewa Głowackiego.

 Spektakl ,,Krawiec Niteczka” to  sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego – w oryginale noszącej nieco dłuższy tytuł: „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem”.

Pan Niteczka to ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble, obydwaj przeżywają mnóstwo niesamowitych przygód. W końcu trafiają do Pacanowa, gdzie ciągle pada deszcz. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewnę.

W spektaklu pojawiły się zarówno lalki, jak i aktorzy. Młodzi widzowie mogli również podziwiać bajkową senografię, barwne kostiumy i posłuchać muzyki skomponowaniej przez czeskiego kompozytora, Pavela Helebranda.

Iwona CedroSkip to content