Bajki Wszystkich Stron Świata

Czy wiesz skąd pochodzą bajki, które znasz? Zastanawiasz się czasem, jakim dzieciom i jakie babcie opowiadały Twoją ulubioną bajkę? W ciepłych krajach, czy może na mroźnej północy? Czy znasz bajki polskie? A może chcesz poznać jakąś nową baśń z Rosji, Anglii, Grecji? Odwiedź bibliotekę, w której znajdziesz całe mnóstwo baśni, bajek i bajeczek ze wszystkich stron świata! Większość baśni powstała na podstawie opowieści ludowych, czyli takich, które dawno temu, gdy nie było innych rozrywek ani prac do wykonania, babcie opowiadały wnukom. Znani nam autorzy bajek najczęściej po prostu spisali te, które wszystkie dzieci w ich kraju dawno znały…

BAŚNIE FRANCUSKIE
Charles Perrault: „Śpiąca Królewna”, „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Tomcio Paluch”, „Czerwony Kapturek”

BAŚNIE NIEMIECKIE
Bracia Wilhelm i Jacob Grimm: „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Roszpunka”, „Jaś i Małgosia”, Także „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”

BAŚNIE DUŃSKIE
te najbardziej znane sam wymyślił Hans Christian Andersen, np.: „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Mała Syrenka”, „Królowa Śniegu”, „Dzielny ołowiany żołnierz”

BAŚNIE DALEKIEGO WSCHODU
są nam znane dzięki książce „Baśnie tysiąca i jednej nocy”, m.in.: „Ali-Baba i czterdziestu rozbójników”, „Cudowna lampa Aladyna”, „Sindbad Żeglarz”, „Zaczarowana studnia”, „Złoty ptak”

BAŚNIE WŁOSKIE
Carl Collodi „Pinokio”, Carl Gozzi, np. „Miłość do trzech pomarańczy”, „Chłopiec delfin”, „Księżniczka Turandot”

BAŚNIE ROSYJSKIE
Antoni Pogorielski „Czarna kura” , Antoni Czechow „Kasztanka”, bajki ludowe: „O Rybaku i Złotej Rybce”, „Mróz Mrozowicz”, „Kniaź Iwan”, „Jezioro złotych ryb”

BAŚNIE ANGIELSKIE
Jonathan Swift „Podróże Guliwera” bajki ludowe „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”, „Jaś i drzewo fasolowe”, „Szczurołap”, „ Pojazd napędzany parą”

BAJKI GRECKIE
Ezop „Żółw i zając”, „Mysz miejska i mysz wiejska”, „Lis i winogrona”, „Uparte koziołki”, „Lis i bocian”

BASNIE POLSKIE
Oskar Kolberg „Diabelski most”, ludowe „Bazyliszek”, „Złota kaczka”, „Zuzanna i utopce”, „Zaczarowane pantofelki”

B. Grzejszczyk