Wycieczka na wieś I b I d

25 października w ramach zajęć przyrodniczych klasy IB i ID pojechały na wieś do Łaszewa. U Państwa Świrkowiczów dzieci widziały różne zwierzęta: krowy (część na pastwisku, pozostałe w oborze), świnie, kury, owce, psa Brysia, a także dzikie zwierzęta – sarny żerujące na pobliskim polu.

Pani Krystyna opowiadała o trudnej pracy rolnika związanej z hodowlą zwierząt. Dowiedzieliśmy się, że krowy dają średnio 8 litrów mleka, a te bardzo dojne aż 18 litrów i to podczas jednego dojenia. To prawie po jednej dużej butelce na każdego ucznia w klasie! Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się dojeniu krowy przy użyciu dojarki elektrycznej, którą podłączył gospodarz, pan Dariusz. Widzieliśmy także jak ogromna cysterna odbiera codziennie 500 litrów mleka od gospodarzy. Wybraliśmy się też na krótki spacer. Pole jesienią było szare, puste, tylko mgły snuły się gdzie nie gdzie. Ten smutny krajobraz ożywiały barwne drzewa z pobliskiego lasu.

Rozgrzani przy ognisku, najedzeni kiełbaskami pożegnaliśmy gościnnych gospodarzy, wdzięczni za tę żywą lekcję przyrody.

E. Biel