Spacer krajobrazowy

21 października klasy I „c”, II „c” i II „ d” wybrały się na spacer krajobrazowy najpiękniejszym odcinkiem naszego choszczeńskiego jeziora Kluki, potocznie nazywanego Klukom. Nie był to zwyczajny spacer, ponieważ w obecności gości specjalnych, zaproszonych przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Choszcznie z okazji obchodów Dnia Krajobrazu. We wstępie Emilia Furs, starsza koleżanka z klasy 8 „d” przedstawiła ogólną charakterystykę jeziora. Wskazała na funkcje rekreacyjne, które pełni jezioro. Pani Dagmara Haręźlak z Nadleśnictwa w Choszcznie opowiedziała o znaczeniu wody dla lasu, o rodzajach drzew i zależności występowania gatunków roślin i wilgotności gleby. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat życia bobrów oraz zobaczyliśmy pień drzewa ścięty przez to zwierzę. Na nasze zaproszenie przybył przedstawiciel Polskiego Związku Wędkarskiego z Koła Nr 1 w Choszcznie, pan Stanisław Wrombel. Opowiedział o  organizmach żyjących w jeziorach. Dowiedzieliśmy się jakie gatunki ryb można spotkać w choszczeńskim jeziorze. Zainteresowani wśród uczniów, początkujący wędkarze zostali zaproszeni na posiedzenie Koła Wędkarskiego w celu zgłębienia wiedzy.

Partnerem akcji była Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Szczecinie, której przedstawicielki pani Anna Ołów- Wachowicz oraz pani Agata Szura, na Plaży Miejskiej przygotowały stoisko edukacyjno-informacyjne. Panie przeprowadziły ciekawe konkursy i quizy na temat wiedzy przyrodniczej. Uczniowie mogli zdobyć mnóstwo nagród, wzbogacić swoją wiedzę i do tego świetnie się bawili! Spacer krajobrazowy zakończyliśmy przy ognisku, uzupełniając energię jedząc kiełbaski.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom, którzy oprowadzili nas po ścieżce przyrodniczej. Wspólnie możemy przyznać, że była to ciekawa lekcja przyrody. Odkryliśmy nowe znaczenie piękna krajobrazu, który na co dzień jest elementem naszego otoczenia, a także zdobyliśmy wiedzę na temat znaczenia wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów.

Niebawem ciąg dalszy naszej wycieczki. Skąd pochodzi woda, która płynie w rurach naszych domów?

J. Kobylska