Sp1

Koszykarze z „Jedynki” Mistrzami Powiatu!!!

no images were found

Po raz kolejny mury naszej szkoły, a dokładnie sali gimnastycznej były świadkami zmagań koszykarskich o tytuł Mistrza Powiatu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w kategorii Chłopców.

Do zawodów stanęły cztery reprezentacje z czterech szkół: SP 1 Suliszewo, SP Krzęcin, SP 3 Choszczno i nasza „Jedynka”. Zawody przebiegły sprawnie, mecze były zacięte, nie brakowało emocji i efektownych zagrań zawodników, bardzo rzadko mylili się sędziowie, a zwycięzcami zostali – o czym tym przyjemniej jest pisać – koszykarze z SP 1 CHOSZCZNO!!!

Meczem inaugurującym zmagania koszykarskie był pojedynek SP 3 z SP 1 Suliszewo. Nasi sąsiedzi okazali się nie do zatrzymania dla zawodników z Suliszewa i ostatecznie mecz zakończył się ich zwycięstwem 40:13. Duża przewaga punktowa nie oddaje jednak przebiegu gry – koszykarze z „Trójki” wykazali się bardzo dużą skutecznością i szybciej niż ich rywale opanowali nerwy. Reprezentanci SP 1 Suliszewo konstruowali bardzo składne akcje, których nie potrafili jednak skutecznie udokumentować punktami. Najskuteczniejszym zawodnikiem tego meczu był Bartek SZYSZ z SP 3, który zdobył 12 punktów.

Aby ujrzeć w akcji naszą reprezentację musieliśmy uzbroić się w cierpliwość i czekać do meczu numer dwa zawodów. Wtedy to naprzeciw SP 1 Choszczno stanęli zawodnicy SP Krzęcin, którzy po dwóch latach przerwy znów wzięli udział w Mistrzostwach. Mecz był od początku bardzo nerwowy z obu stron. Drużyny rozgrywały akcje, rzucały w stronę kosza, jednak piłka nie chciała wpaść. Przebieg pierwszej kwarty oddaje jej wynik: 1:0 dla SP 1… Jedyny punkt zdobył w tej części gry z linii rzutów wolnych Julian KĘDYS. Po przerwie wyglądało to lepiej – niewiele lepiej, ale lepiej… Tę część gry rozpoczęliśmy również od celnego rzutu wolnego Michała DRZYMAŁY (łącznie 3 punkty w tej kwarcie), a swoje dwa „oczka” dorzucił jeszcze Bartek KŁODAWSKI i po połowie prowadziliśmy 6:0. Najlepszą w naszym wykonaniu była kwarta trzecia, w której dwukrotnie trafiał Dominik KASZUBOWICZ (cztery punkty), a po jednym trafieniu dołożyli Damian SONDAJ i Julian KĘDYS. Można powiedzieć, że skuteczność naszej drużyny „nie powalała na kolana”, ale za to w obronie graliśmy wybornie – pierwsze punkty straciliśmy dopiero w ostatniej części gry – POZWOLILIŚMY RYWALOM NA ODDANIE TYLKO JEDNEGO CELNEGO RZUTU Z GRY! Cztery punkty dorzucił Bartek KŁODAWSKI i mecz zakończył się naszym zwycięstwem 18:2.

Swój drugi mecz graliśmy bez chwili wytchnienia, był to bowiem mecz nr 3 Mistrzostw. Tym razem pojedynkowały się dwie „Jedynki”: choszczeńska i ta z Suliszewa. Ponownie z dobrej strony pokazała się nasza obrona, która tym razem pozwoliła rywalom zdobyć punkty już w trzeciej części, ale łącznie w całym meczu rywale oddali tylko 2 celne rzuty zdobywając cztery punkty. Pierwsza kwarta to popis gry Paskala CZOSNOWSKIEGO, który uzyskał aż osiem punktów, a po której prowadziliśmy 8:0… W drugiej i trzeciej części nasi reprezentanci dorzucili po dwa „oczka” (odpowiednio Bartek KŁODAWSKI i Dominik KASZUBOWICZ) a w czwartej pięć (Emil ZAWIŁA i Kornel CISZEK po 2 i Mikołaj SITEK 1) i po stronie zysków mogliśmy zanotować kolejne dwa punkty za zwycięstwo 17:4.

W czwartym meczy swoje siły sprawdziły SP 3 i SP Krzęcin. Ponownie SP 3 błysnęła skutecznością i ostatecznie pokonała swoich rywali z Krzęcina 28:7. W drużynie SP 3 wyróżnili się Kacper BRYZEK i Bartek SZYSZ, którzy powiększyli konto drużyny zdobywając po 8 punktów).

Po dwóch kolejkach dwie drużyny miały po dwa zwycięstwa (SP3 i „Jedynka”) i dwie po dwie porażki (SP Krzęcin i SP 1 sSuliszewo). W ostatniej kolejce każdy z meczy niósł ze sobą inny ciężar gatunkowy: SP Krzęcin i SP 1 Suliszewo walczyły o brązowy medal Mistrzostw, a pojedynek „Jedynki” z „Trójką” miał wyłonić Mistrza Powiatu w Koszykówce. Oba spotkania dostarczyły wielkich emocji, a losy medali ważyły się do ostatnich sekund każdego ze spotkań.

W spotkaniu o miejsce trzecie po zawodnikach było widać, że mecz jest o stawkę: pierwsza kwarta zakończyła się minimalnym prowadzeniem SP 1 Suliszewo 1:0. Po drugiej wynik brzmiał 8:6. Po trzech na tablicy wyników widniał rezultat 8:8. W czwartej kwarcie na początku koszykarze z Suliszewa „odskoczyli” na 6 punktów, lecz pogoń reprezentantów SP Krzęcin była na tyle skuteczna, że udało im się wyrównać! O wszystkim zadecydował rzut Jakuba GARBICZA (łącznie 7 punktów w meczu) na 16:14, który dał brązowy medal SP 1 Suliszewo! Dla pokonanych czwarte miejsce w powiecie.

Na koniec rozgrywek przyszło rozegrać miejskie „derby”, które miały zadecydować o tytule Mistrza Powiatu w Mini Piłce Koszykowej Chłopców.  Pierwsza część wyrównana, ale tylko Emil ZAWIŁA potrafił odpowiedzieć na dwa celne trafienia naszych rywali i schodziliśmy z boiska przegrywając 2:4. W drugiej rzuciliśmy 3 punkty (trafienie Maćka TELATYŃSKIEGO z linii rzutów wolnych i dwa punkty Paskala CZOSNOWSKIEGO), ale rywal odpowiedział ponownie czterema i po pierwszej połowie meczu wynik brzmiał 5:8. Strata się powiększyła, ale chłopcy nie tracili nadziei. Na trzecią część wyszli umotywowani i z postanowieniem „walki do upadłego”. Rywale rzucili w tej części 6 punktów, a my dzięki dwóm trafieniom Bartka KŁODAWSKIEGO i po jednym Maćka TELATYŃSKIEGO i Kornela CISZKA – osiem zmniejszając stratę do jednego punktu!

Wynik przed ostatnią ćwiartką brzmiał 13:14. I przyszła kwarta czwarta. W przerwie krótka „narada bojowa”, apel opiekunów panów Roberta ŁYKO i Artura WELSA o spokój i koncentrację przy rzutach i… do boju! We wcześniejszych meczach z taką sytuacją – gonienie rywala – nie mieliśmy do czynienia, za to aż w pięciu z ośmiu kwart nie pozwalaliśmy rywalom na zdobywanie choćby punktu. Sam wielki twórca filmów grozy Alfred Hotchcock nie wymyśliłby lepszego scenariusza, a momentu lepszego na przypomnienie sobie, że potrafimy bronić w całym turnieju nie było lepszego… Zaczęło się od celnego trafienia Paskala CZOSNOWSKIEGO i wyjścia na prowadzenie 15:14. Następnie dwie świetne akcje w obronie zanotował Julian KĘDYS. Swoimi efektownymi blokami Julek wybił z głowy ofensywne zapędy naszym rywalom, którzy onieśmieleni skutecznością naszej obrony przestali trafiać nawet z najprostszych sytuacji. My za to nie zamierzaliśmy rezygnować ze zdobywania kolejnych „oczek” i powiększania swojej przewagi. Po udanych akcjach obronnych Julian KĘDYS wykazał się w ataku zdobywając punkty na 17:14. Graliśmy jakby w transie, świetnie bronił Maciej TELATYŃSKI, który zostawił zdrowie na boisku, a kolejne punkty, pieczętujące nasze zwycięstwo dorzucił Michał DRZYMAŁA ustanawiając rezultat na 19:14! W sali zapanowała wielka radość, a cieszyli się nie tylko sami grający ale też zebrani kibice, którzy nieustannie wspierali naszą drużynę!

Po emocjonujących meczach przyszła pora na wręczenie nagród: pucharów ufundowanych przez Starostę Choszczna i efektownych dyplomów. Potem chwila dla fotoreporterów i zasłużony odpoczynek…

Warto dodać, że tytuł Mistrza Powiatu w Mini Piłce Koszykowej Chłopców ostatnio wywalczyli chłopcy z rocznika 1993, którzy dotarli później aż do półfinału wojewódzkiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej, a było to aż 8 lat temu…