Co za emocje – IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy tytuł: Szkoły Mistrzów Ortografii Powiatu Choszczeńskiego 2016, który zawdzięczamy waszym koleżankom: Klarze M. VI a, Nadii M. VI b, Magdzie W. VI b – które zespołowo okazały się najlepsze w powiecie. Wrażenia z konkursu:

Dnia 25 maja 2016 roku wraz z koleżankami, Nadią Mrozińską i Klarą Magdziarek, miałam przyjemność uczestniczyć w IX Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla uczniów klas IV – VI „Potyczki ortograficzne”.

Z Choszczna wyjechaliśmy ok. godz. 9:30. Po drodze dołączyli do nas uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Choszcznie. Podróż minęła nam bardzo szybko, ponieważ kierowca umilił nam podróż muzyką. Bez wytężania słuchu, można było usłyszeć głośne śmiech i rozmowy.

Kiedy dojechaliśmy do Pełczyc, zaczęliśmy nerwowo spoglądać na zegarki. Była już 10:00 – godzina grozy. Sprawnie udaliśmy się do sali, w której odbywał się konkurs. Na tablicy napisane było „Powodzenia”.  Każdy z nas musiał wylosować numer ławki, w której zasiądzie. Wszyscy zajęli swoje miejsca. Konkurs rozpoczęła krótka mowa pani wicedyrektor Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach, Edyty Smulczyńskiej. Rozpoczęło się dyktando. Nie było ono trudne, lecz wymagało od nas skupienia. Prawdę mówiąc, na samym końcu  nie miałam już siły pisać. Opowiadało o Józku, który był harcerzem i pojechał na sportowy obóz.

Po dyktandzie zapewne wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Jury poprosiło nas o wykonanie krzyżówki, której hasłem będzie wyraz ORTOGRAFIA. Bez chwili namysłu, wzięliśmy się do roboty. Było to dla nas, wyczerpanych uczniów nie lada wyzwanie. Na szczęście organizatorzy zapewnili nam słodki poczęstunek.

Po zakończeniu pracy nad krzyżówką, usiedliśmy na ławce i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki. W pewnym momencie ktoś powiedział, że jury rozpoczęło wypisywanie dyplomów.

Jury poprosiło nas, abyśmy weszli do klasy. To oznaczało jedno. Są już wyniki! Pani Alina Sitasz rozdała dyplomy osobom uczestniczącym w konkursie oraz opiekunom. Wśród tych uczestników znalazła się uczennica klasy VI „a”, Klara Magdziarek. Następnie komisja wręczyła dyplom uczniowi, który zajął III miejsce. Do ogłoszenia zostało tylko I i II miejsce.

W głowie zaczęłam zadawać sobie pytanie: Kto wygrał? Zaraz potem, okazało się, że moja przyjaciółka, Nadia Mrozińska z klasy VI „b” po raz kolejny otrzymała zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii! Dostała piękne nagrody – grę planszową, słownik języka polskiego oraz dyplom. W tym konkursie ja zajęłam II miejsce. Również otrzymałam wspaniały upominek – identyczną grę planszową, dyplom oraz słownik wyrazów obcych.

Warto też dodać, iż nasza Jedynka została laureatem w rywalizacji grupowej. Myślę, że warto także wspomnieć o naszych wspaniałych nauczycielkach języka polskiego, pani Oldze Taratajcio oraz pani Ewie Bednarz, które wytrwale ćwiczyły z nami ortografię.

Moim zdaniem, brawa należą się wszystkim uczestnikom konkursu. Było to wspaniałe doświadczenie. Chciałabym, aby w gimnazjum również odbywały się takie konkursy.

Magdalena Wandoch kl. VI „b”