Sp1

2 kwietnia: Dzień Książki dla Dzieci

W rocznicę urodzin autora najpiękniejszych baśni, Hansa Christiana Andersena, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego święta, tym razem jest to Irlandia. Tego dnia publikowany jest „List do dzieci całego świata” oraz plakat promujący książki dla dzieci.

Zachęcamy do przeczytania tegorocznego listu do wszystkich dzieci, umieszczonego na stronie polskiej sekcji IBBY, czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych:

List do dzieci świata

Czytelnicy zawsze pytają pisarzy jak to się dzieje, że piszą swoje historie… skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni, odpowiada autor. Aha, odpowiadają czytelnicy. Ale gdzie jest ta wyobraźnia? Co to jest takiego? I czy każdy to ma?

No tak… odpowiada pisarz, to jest w mojej głowie, i to składa się z obrazów i słów
i wspomnień i śladów innych historii i słów i fragmentów rzeczy i melodii i myśli i twarzy
i potworów i kształtów i słów i fal i tajemnic i pejzaży i słów i  zapachów i uczuć i kolorów
i rymów i kliknięć i szelestów i smaków i wybuchów energii i zagadek i podmuchów wiatru
i słów… I to wszystko razem miesza się i śpiewa, i kręci jak w kalejdoskopie i płynie i siedzi
i myśli i drapie się po głowie.

Oczywiście, każdy ma wyobraźnię, inaczej nie moglibyśmy śnić. Ale każda wyobraźnia składa się z czegoś innego. Wyobraźnia kucharza ma najwięcej smaku, malarza najwięcej kolorów
i kształtów. A pisarza jest pełna słów.

Wyobraźnia czytelnika i słuchacza opiera się również na słowach. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty i charaktery i wydarzenia w historię a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale
w głowie czytelnika nabierają kształtów. I historia zaczyna się dziać właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza.

Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby.

Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej…

Czytajcie !  Siobhan Parkinson, tłumaczenie Katarzyna Ryrych

Na stronie IBBY znajduje się honorowa lista szczególnie polecanych książek dla młodych czytelników.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania biblioteki, w której na czytelników czeka mnóstwo wspaniałych książek 😉

Szczególnie polecamy:

Barbara Grzejszczyk

 



Skip to content